Jihokorejská firma Hyundai, to zdaleka není jen o produkci automobilů. Před rokem založila novou divizi a předala jí jasný úkol: zaměřte se na vývoj a výrobu robotů. A to se nakonec přesně stalo. Pomocný robot se jmenuje Tiger X-1. Sloužit má hlavně záchranářům.
Hyundai už ale vlastně šokoval svět před dvěma lety. Tehdy přestavil koncept modelu Hyundai Elevate, o kterém by se dalo říct, že byl „tygrovi“ takovým předchůdcem. Rozdíl přineslo hned několik věcí, ten nejmarkantnější se ale pojí s posádkou.
Dokázal někoho uvést Elevate? Ano. Počítalo se s lehkou posádkou, plus navíc i materiálem. To se o robotovi Tiger X-1 říct ani náhodou nedá. Pracovat má sám, bez cizí pomoci přímo u něj. Jen ovládání bude korigovat někdo zvenčí. Výhodou je také to, že funguje na elektřinu a nabít se může pomocí bezpilotního dronu.
Co všechno robot Tiger, přesněji tedy Transforming Intelligent Ground Excursion Robot, dokáže? Je toho celá řada. Cílit má na těžko přístupné terény, katastrofy a havárie. V základní podobě by měl stroj fungovat jako čtyřkolka. Disponuje ale funkcí, díky které může vysunout jakési „nohy“.
Na jejich koncích jsou kola zvládající se otáček okolo celé své osy. Robot tak snadno přejde kámen nebo kusy poškozených dopravních prostředků, které například havárii způsobily. Zastavit ho prý nemá vůbec nic. Vlastně ani jiná planeta. V Hyundai tvrdí, že by to klidně mohl zkusit i tam.
Ve výše zmiňovaných nepříznivých situacích a odlehlých terénech má přinést výraznou pomoc. Je stavba těla je uzpůsobena tak, aby byl schopen kamkoliv dovést určitý náklad – vodu, potraviny, léky, zásoby. Své vlastnosti by mohl ale uplatnit také při vědeckých expedicích nebo doručování zboží.
Zda Jihokorejci vlétnou do sériové výroby a začnou používat vozítko v praxi, se ještě přesně neví. Vývoj a výroba robota se nachází stále jen ve fázi příprav a spuštění výrobní linky je v nedohlednu.
Každopádně jako nápad funguje docela dobře. A pokud Hyundai splní všechny sliby, mohlo by jít o opravdu šikovného pomocníka.