Napadlo vás někdy, kdo zvyšuje popularitu automobilů nejvíce? Pokud ano, tady máte odpověď. Tato pětice by se dala označit za jakési průkopníky. A to z pohledu designu, výkonu či dojezdu. Tito lidé odvádějí tu nejdůležitější práci a dokonce také některé automobilky financují.
Herbert Diess
Tohle jméno zná každý, kdo alespoň jednou slyšel o koncernu VW. Vlastníkovi jedné z největších automobilek nejde upřít pokrokové myšlení a snaha věci urychlit. Z vrat jeho výroben se ročně hrne 11 milionů vozidel a to ho staví do vcelku vážené pozice. Směle se hlásí ke všem restrikcím, které EU pro omezení emisí. Tenhle pán rozhodně ví, kam se bude jeho firma ubírat. A to je dobře.
Jennifer Granholmová
Tato dáma sice není vlastníkem nějaké obří automobilové společnosti, ale buďme si jistí, že ji všichni tito vlastníci zaručeně znají. Od roku 2021 zastává úřad ministryně energetiky Spojených států amerických. Přidala se k misi, kdy v roce 2050 budeme jezdit bez CO2 a obecně je velkou propagátorkou zelené energie. Vzhledem k funkci, kterou zastává je pravděpodobné, že je to právě ona, kdo drží v ruce americkou taktovku elektromobilového průmyslu.
Elon Musk
Netřeba se rozepisovat o životě tohoto vědce a miliardáře. Někteří mají z tohoto muže hrůzu, jiní ho milují. Je pravdou, že je občas až příliš radikální. Do projektu Tesla šel s tím, že nechce dekarbonizovat jen svá auta, ale všechna na světě. Už se mu povedlo dobýt vesmír, buďme upřímní, tohle se mu podaří nejspíše také.
Sir Lewis Hamilton
Anglického závodníka známe většinou z okruhů F1, kde zastává světovou špičku. Čemu se ovšem věnuje ve svém volném čase? To, že jezdí ve vozítkách, která mají spotřebu jako raketoplány, neznamená, že nepochopil, co je pohon budoucnosti. Stal se majitelem týmu Extreme E, mezinárodní offroadové řady závodních SUV. Tato auta jsou navržena tak, aby mohla soutěžit i v těch nejodlehlejších částech světa.
Boris Johnson
Premiér Spojeného Království se zavázal, že se po Británii budou do roku 2030 prohánět jen auta s čistým spalováním. Boris už sice v té době premiérem nebude, ale odhodlání se také počítá. Díky této velmoci a její vizi se bude udávat rychlost vývoje elektromotorů ve všech automobilkách bez výjimky.
Proč zrovna elektropohon?
Vývoj jde kupředu sice pomalu, ale jistě. To, že se takovýto lidé zajímají o elektropohon, vyplývá ze dvou věcí. Jednak je situace opravdu vážná a čím dříve začneme jezdit „zeleně“, tím lépe. Zadruhé, je to jeden veliký business. Kdo včas pochopil, kam se bude automobilový průmysl ubírat, ten narazil na zlatý důl. A to není nadsázka.